Szef BIS mówi o regulacji big techu i wspomina przy tym o Diem Facebooka

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 października 2021
ikona autora biały
diem bis chiny

Agustín Carstens, szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), mówił dziś o regulacji big techu. Wielokrotnie wspominał przy tym o stablecoinie Diem założonym przez Facebooka.

Pomimo wyzwań, Carstens podkreślił, że big tech przyniosły znaczące korzyści, w tym zapewnienie kredytów dla małych firm i poprawę włączenia finansowego.

Mówił jednak o ich skali i zdolności do przejścia "bardzo szybko od 'zbyt małych, by się nimi przejmować', do 'zbyt dużych, by je ignorować', do 'zbyt dużych, by upaść'". Powiedział on, że Diem może wkrótce wejść na rynek "prawdopodobnie z szybką adopcją na całym świecie".

Dyrektor generalny BIS wskazał na trzy duże wyzwania związane z technologią: ryzyko dla stabilności finansowej, hamowanie konkurencji oraz zachęta do gromadzenia danych osobowych, co prowadzi do problemów z zarządzaniem danymi.

Mówiąc o Diem, jego pierwszym zmartwieniem był potencjał szybkiej adopcji i to, jak Facebook mógłby wykorzystać dane do koncentracji siły rynkowej. Istnieje również zagrożenie, że adopcja stablecoinów na dużą skalę może wpłynąć na modele biznesowe banków, a w konsekwencji na kredyty. I po trzecie, istnieje potencjał dolaryzacji, a nawet "diemizacji".

Reakcje polityczne: Roadmap Chin

Carstens wielokrotnie zwracał uwagę na niedawny atak Chin na wielkie technologie, przedstawiając potencjalne reakcje polityczne. Podczas gdy duże technologie mają swoje siedziby przede wszystkim w USA i Chinach, to właśnie w tym drugim kraju dominują przede wszystkim fintechy. Alipay i WeChat Pay rozszerzyły swój mobilny płatniczy na kredyty, zarządzanie majątkiem i nie tylko.

Reakcja Chin była szybka i szeroka. Chiny zaostrzyły swoje wytyczne antymonopolowe, a podobne kroki podejmowane są w kilku innych jurysdykcjach na całym świecie.

W odniesieniu do stabilności finansowej, Ant, właściciel Alipay, otrzymał polecenie przeniesienia swojej działalności finansowej do spółki holdingowej. To samo stało się z Tencent, właścicielem WeChat Pay.

W tym roku Chiny podjęły kroki w sprawie informacji osobistych, próbując ograniczyć sposób, w jaki duże firmy technologiczne gromadzą dane.

Carstens nie wspomniał, jak to ograniczenie danych rozszerzyło się nawet na pilotaże cyfrowego juana. Portfel cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) celowo udostępnia podportfele dla zakupów online w poszczególnych sklepach, aby utrudnić placówkom śledzenie płatności.

Oprócz trzech dróg regulacyjnych dotyczących przeciwdziałania praktykom monopolistycznym, stabilności finansowej i ochrony danych, emisja CBDC jest sama w sobie reakcją na big tech poprzez zapewnienie alternatywy dla stablecoinów. Ponadto, umożliwia ona interoperacyjność pomiędzy systemami płatniczymi, które w przeciwnym razie byłyby zamknięte. Chiny podały tę odpowiedź na monopol Alipay - WeChat Pay jako jedną z głównych motywacji do emisji cyfrowej waluty.

Oprócz regulacji i CBDC, trzecią odpowiedzią jest usprawnienie istniejących systemów płatniczych. W końcu gdyby płatności były szybkie, tanie i intuicyjne, mogłoby nie być dużego popytu na stablecoiny. Jest to więc kwestia poszerzenia dostępu do krajowych systemów płatniczych i umożliwienia interoperacyjności transgranicznej.

Nie ma wątpliwości, że Chiny podjęły zdecydowane kroki, aby zapanować nad big techem, co prawdopodobnie okaże się skuteczne. Trudno wyobrazić sobie wykorzystanie chińskiej reakcji jako przykładu, na którym mógłby się uczyć Senat lub Kongres Stanów Zjednoczonych. Działania antymonopolowe w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się wcześniej niż w Chinach. W demokracji trwa to po prostu dłużej.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star