Sztuczna inteligencja (AI) w branży motoryzacyjnej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 marca 2023
ikona autora biały
motoryzacja

Zastosowanie technologii AI w branży motoryzacyjnej ma znaczny potencjał. Począwszy od robotów przemysłowych w miejscach produkcji po samochody bez kierowcy, taksówki, autobusy i ciężarówki, sztuczna inteligencja w branży motoryzacyjnej przyniosła ostatnio ogromne zmiany. Wraz z produkcją sztuczna inteligencja zmieni także funkcje wspierające badania i projektowanie. Producenci działający w branży motoryzacyjnej zdają sobie sprawę ze  znaczenia zastosowań AI. Dlatego skupiają się na opracowywaniu zaawansowanych rozwiązań, aby zrównoważyć popyt na pojazdy autonomiczne. W tym miejscu warto opisać korzyści i aktualny stan sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej. Zacznijmy od kilku najpopularniejszych przypadków jej użycia w branży motoryzacyjnej.

Zastosowania sztucznej inteligencji w w branży motoryzacyjnej

Przyjrzyjmy się najważniejszym przypadkom użycia sztucznej inteligencji, które zmieniają branżę motoryzacyjną

Asystent kierowcy zastosowanie sztucznej inteligencji

To jeden z najlepszych przypadków wykorzystania sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej. Sztuczna inteligencja w motoryzacji może pomóc kierowcom w ochronie przed wypadkami. Niektóre  systemy  lub czujniki obsługujące sztuczną inteligencję wydają sygnał dźwiękowy lub alarmują kierowcę, aby uniknąć wypadków podczas jazdy.

Na przykład, gdy kierowca nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, urządzenia sztucznej inteligencji emitują dźwięk alarmu informujący o konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa. Podobnie, gdy drzwi samochodu nie są zamknięte, natychmiast rozlega się dźwięk alarmu. Dlatego sztuczna inteligencja w sektorze motoryzacyjnym jest podstawą innowacji dla przyszłych pokoleń.

Samochody bez kierowcy w branży motoryzacyjnej

Pojazdy bez kierowcy lub pojazdy autonomiczne to najlepsze zastosowania sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej. Wcześniej widok samochodu bez kierowcy na drodze był tylko marzeniem. Ale teraz, na szczęście, dzieje się to w czasie rzeczywistym. Ze względu na istnienie najlepszych firm motoryzacyjnych w Indiach, USA i Europie, proces produkcji samochodów przekracza nasze oczekiwania. Wraz z przyjęciem technologii AI rozwój samojezdnych samochodów nabiera szybszego tempa. To jedna z najlepszych zalet AI dla branży motoryzacyjnej. Dzięki pobieraniu danych z systemów rozpoznawania obrazu, wykorzystaniem mocy uczenia maszynowego, sieci neuronowych, samojezdne samochody mogą jeździć autonomicznie. Dlatego rola sztucznej inteligencji w samochodach we wprowadzaniu pojazdów bez kierowcy na drogi jest niewiarygodna.

Usługi w chmurze oparte na AI w branży motoryzacyjnej

Sztuczna inteligencja dla przemysłu motoryzacyjnego nie ogranicza się tylko do produkcji pojazdów autonomicznych i innych funkcji wspomagających kierowcę. Obecnie wykorzystuje się AI w przemyśle motoryzacyjnym do uzyskiwania dostępu do informacji o połączonych pojazdach. Połączone pojazdy lub samochody autonomiczne potrzebują coraz więcej danych, aby samodzielnie wykonywać swoje zadania. Przydaje się tu zastosowanie usług chmurowych AI. Dzięki temu można zagwarantować dostępność danych dla samojezdnych samochodów. AI Cloud to doskonała platforma do wykonywania i wdrażania technologii AI w branży motoryzacyjnej. Poza tym integracja AI z czujnikami IoT i chmurą zapewnia doskonałe korzyści. Systemy AI w branży motoryzacyjnej monitorują tysiące danych z czujników i wykrywają problemy związane z działaniem pojazdu. Sztuczna inteligencja w produkcji samochodów powiadamia kierowcę o awarii podzespołów i sprawia, że ​​podróż jest bezpieczna i bezproblemowa. W ten sposób AI w samochodach pomaga przewidywać awarie komponentów, zanim zostaną uszkodzone.Podobnie w scenariuszu niskiego poziomu paliwa systemy sztucznej inteligencji wykorzystujące duże zbiory danych wyślą automatyczne powiadomienie i zasugerują najbliższą stację paliw.

Ubezpieczenie samochodowe AI

Przypadki użycia sztucznej inteligencji w motoryzacji do cyfrowego zgłaszania roszczeń ubezpieczeniowych zyskują na popularności. Cyfrowe roszczenia ubezpieczeniowe to jeden z najważniejszych przypadków użycia sztucznej inteligencji, który zmienia branżę motoryzacyjną. Sztuczna inteligencja w branży motoryzacyjnej przyspiesza proces zgłaszania roszczeń ubezpieczeniowych w razie wypadku. Najlepszym przykładem ubezpieczenia samochodowego opartego na sztucznej inteligencji są aplikacje do oceny ryzyka kierowcy oparte na sztucznej inteligencji. Te aplikacje AI pomagają przewidywać bezpieczeństwo kierowcy. Z pomocą poprzednich dużych zbiorów danych, posiadających wiedzę na temat tego, z czym kierowca miał do czynienia w przeszłości lub przez co przechodzi obecnie, sztuczna inteligencja może przewidzieć możliwe zagrożenia, które mogą wystąpić w związku z jego umiejętnościami prowadzenia pojazdu. Podobnie, oparte na sztucznej inteligencji aplikacje do automatycznej oceny uszkodzeń pomagają w ubieganiu się o ubezpieczenie uszkodzonych części pojazdu. Aplikacje AI są przydatne do szybkiego przesyłania zdjęć uszkodzonych pojazdów i zgłaszania roszczeń. W ten sposób ubezpieczenie samochodowe AI jest znacznie szybsze niż tradycyjny proces realizacji polisy. 

AI w produkcji samochodów

Z powyższej dyskusji wiemy, jak technologia AI wspiera samochody podczas jazdy. Poza tym sztuczna inteligencja w przemyśle motoryzacyjnym ma również wpływ na produkcję samochodów. Zastosowanie robotów AI na liniach montażowych nabiera rozpędu. Obecnie roboty przemysłowe pracują wydajniej niż ludzie w procesie produkcji samochodów. Roboty są również w stanie wykonywać podobne zadania. Dzięki robotom współpracującym, które wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji, maszyny wyczuwają ludzką siłę roboczą i wykonują swoje zadania wydajnie i dokładnie.

Systemy monitorowania kierowców

Sztuczna inteligencja w motoryzacji monitoruje kierowcę i sprawdza, czy jest on w pełni aktywny, czy nie. Czujniki sterowane przez sztuczną inteligencję wykrywają zmęczenie kierowcy i ostrzegają go alarmem. Oto jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje bezpieczeństwo kierowców i samochodów:

  • Potrafi się komunikować i tworzyć mapy preferowanych lokalizacji
  • Tworzy różne przydatne informacje, które pomagają kierowcy podczas jazdy
  • AI pomaga w nawigacji po trasie
  • Sztuczna inteligencja w motoryzacji może przewidywać pogodę
  • Sztuczna inteligencja w motoryzacji pomaga w monitorowaniu ruchu

Wykrywanie emocji i identyfikacja ryzyka

To jedno z najlepszych zastosowań AI w branży motoryzacyjnej. Wykrywanie emocji jest dostępne od wielu lat w strumieniach tekstu lub dokumentów, a APIS  do analizy nastrojów  jest w stanie zrobić to wszystko z wieloma dostawcami, takimi jak Microsoft, Social Opinion i IBM. Przesyłając obrazy i przetwarzając je za pomocą  algorytmów uczenia maszynowego, maszyny mogą teraz wykrywać stan umysłu wyrażany przez człowieka, obliczając prawdopodobieństwo różnych emocji, takich jak złość, radość, smutek i tak dalej.

Sztuczna Inteligencja dla Łańcucha Dostaw

Zarządzanie i automatyzacja łańcucha dostaw to jedne z najpopularniejszych zastosowań sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej. Producenci samochodów mają złożone łańcuchy dostaw w różnych lokalizacjach. Wszelkie awarie w pojedynczym łańcuchu dostaw prowadzą do wzrostu kosztów. Wdrażając sztuczną inteligencję w przemyśle motoryzacyjnym, producenci mogą z łatwością regulować swoje łańcuchy dostaw. Od planowania i logistyki po śledzenie zapasów i zarządzanie nimi — dzięki sztucznej inteligencji wszystko odbywa się w sposób przejrzysty.

AI w testach motoryzacyjnych

Sztuczna inteligencja w testach motoryzacyjnych to najczęściej stosowany przypadek użycia sztucznej inteligencji w przemyśle motoryzacyjnym. Wdrażając procesy testowania oparte na modelach, systemy AI i ML będą testować i mierzyć osiągi pojazdu 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Ponadto algorytmy ML są bardzo pomocne dla producentów przy tworzeniu setek prototypów urządzeń i części. Te spostrzeżenia dotyczące projektu będą pomocne dla producentów we wprowadzeniu modnego modelu na rynek. W związku z tym sztuczna inteligencja w testach motoryzacyjnych jest również godną uwagi aplikacją zapewniającą automatyzację projektowania i testowania produktów.

Przyszłość sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej

  Przyszłość sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej będzie rozkwitać. Termin automatyzacja od kilku lat jest bardzo popularny. Producenci samochodów wykorzystują technologię sztucznej inteligencji w każdym aspekcie procesu produkcji pojazdów. Dzięki połączeniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego autonomiczne pojazdy bezpiecznie poruszają się po ruchu ulicznym. W ten sposób sztuczna inteligencja w motoryzacji, wykorzystująca przetwarzanie w chmurze, IoT , ML, głębokie uczenie się i systemy kognitywne, wprowadzi na rynek bezpieczne i wydajne pojazdy autonomiczne. Podobnie oczekuje się, że inteligentna produkcja motoryzacyjna oparta na sztucznej inteligencji będzie rosła wraz z technologią. Roboty AI nie rozwinęły się jeszcze w pełni, ale całkowicie przejmą operacje produkcyjne w nadchodzącej dekadzie. Jak omówiliśmy w powyższej sekcji, lista przypadków użycia sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej zyska w przyszłości na znaczeniu. 

  Szacuje się, że pojazdy samojezdne wyjadą na ulice do 2030 roku. Raporty badawcze mówią, że udział w rynku w pełni zautomatyzowanej jazdy osiągnię 19 % do 2030 r. 

Dzięki szybkiemu postępowi w AI technologia ta zajmie swoją markę na rynku motoryzacyjnym. Przemysłowe roboty osiągną również szczytowe poziomy na liniach produkcyjnych i montażowych w zakładach motoryzacyjnych. Wszystkie te statystyki wskazują, że sztuczna inteligencja w produkcji samochodów jest przyszłością dla wielu firm.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star