Sztuczna inteligencja Clearview znalazła świadka wypadku i pomogła uniewinnić człowieka

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 września 2022
ikona autora biały
sztuczna inteligencja

Start-up Clearview AI dał obrońcy publicznemu z Florydy (USA) dostęp do systemu rozpoznawania twarzy w celu znalezienia świadka w jego sprawie. Informację na ten temat podał "The New York Times".

Według publikacji, Andrew Grant Conlin i jego przyjaciel uczestniczyli w wypadku w 2017 roku. Przy prędkości 100mph samochód uderzył w drzewo, powodując, że kierowca wyleciał przez przednią szybę i zginął. Conlin, który siedział na miejscu pasażera, stracił przytomność. Został uratowany przez niezidentyfikowanego przechodnia, który po przesłuchaniu został zwolniony przez policję.

Trzy lata później prokuratorzy postawili Conlinowi zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku samochodowego. Z ustaleń śledztwa wynika, że to on kierował samochodem.

Adwokaci oskarżonego starali się odnaleźć świadka na podstawie jednego zdjęcia z kamery patrolu. Używali różnych systemów rozpoznawania twarzy, ale nie dało to żadnych rezultatów.

W związku z tym prawnik Patrick Bailey poprosił Clearview AI o pomoc w odnalezieniu świadka. Według firmy, często otrzymują takie listy, ale zawsze zalecają kontakt z lokalnymi władzami.

W przypadku Conlina jednak startup postanowił udzielić pomocy. W porozumieniu z prawnikami kancelaria umożliwiła adwokatom korzystanie z systemu. Wynik został ustalony w ciągu dwóch sekund.

Po przesłuchaniu świadka sprawa została zamknięta.

Czy ClearView AI jest przydatna?

Według prezesa firmy Joan Ton-Teth, strona broniąca się mogłaby wykorzystać system do wyrównania szans stron.

Ludzie myśleliby o tej technologii zupełnie inaczej, gdyby obrońcy publiczni również mieli do niej dostęp.

Jak podaje "NYT", firma zaczęła już świadczyć usługi prawnikom wynajmowanym przez rząd do obrony niezamożnych klientów.

Eksperci kryminalni odnieśli się jednak sceptycznie do tej inicjatywy. Jerome Greco z Legal Aid Society of New York uważa, że firma próbuje znaleźć sposób na usprawiedliwienie wykorzystania jej systemu przez organy ścigania.

Jumana Musa, dyrektor Centrum Czwartej Poprawki w National Association of Criminal Defense Lawyers, powiedział, że taki ruch nie rozwiązuje problemów etycznych.

To nie pomaga nam czuć się komfortowo z tajemnicą, jak działa to narzędzie.

Prawnik Jonathan Lyon uważa jednak, że system byłby przydatny dla obrońców próbujących znaleźć świadków.

Z punktu widzenia śledczego mogę skorzystać z każdego narzędzia […], zwłaszcza jeśli ma je druga strona. To jest dla mnie zwycięstwo.

Przypomnijmy, że w maju Clearview AI ogłosiło plany rozszerzenia swoich usług na banki i system edukacji.

W marcu startup wydał zaktualizowaną wersję swojego systemu rozpoznawania twarzy i rozszerzył swoją bazę obrazów do 20 miliardów zdjęć.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]

Nvidia prezentuje nowe chipy i usługi AI

Nvidia na konferencji GTC 2022 zaprezentowała procesory do przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, a także szereg usług dla deweloperów. CEO firmy Techgiant, Jensen Huang, zademonstrował nową generację kart graficznych z serii GeForce RTX 40. Akceleratory oparte są na architekturze Ada Lovelace i reprezentowane są przez dwa modele: RTX 4090 i RTX 4080 w dwóch […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star