Sztuczna inteligencja Clearview znalazła świadka wypadku i pomogła uniewinnić człowieka

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 września 2022
ikona autora biały
sztuczna inteligencja

Start-up Clearview AI dał obrońcy publicznemu z Florydy (USA) dostęp do systemu rozpoznawania twarzy w celu znalezienia świadka w jego sprawie. Informację na ten temat podał "The New York Times".

Według publikacji, Andrew Grant Conlin i jego przyjaciel uczestniczyli w wypadku w 2017 roku. Przy prędkości 100mph samochód uderzył w drzewo, powodując, że kierowca wyleciał przez przednią szybę i zginął. Conlin, który siedział na miejscu pasażera, stracił przytomność. Został uratowany przez niezidentyfikowanego przechodnia, który po przesłuchaniu został zwolniony przez policję.

Trzy lata później prokuratorzy postawili Conlinowi zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku samochodowego. Z ustaleń śledztwa wynika, że to on kierował samochodem.

Adwokaci oskarżonego starali się odnaleźć świadka na podstawie jednego zdjęcia z kamery patrolu. Używali różnych systemów rozpoznawania twarzy, ale nie dało to żadnych rezultatów.

W związku z tym prawnik Patrick Bailey poprosił Clearview AI o pomoc w odnalezieniu świadka. Według firmy, często otrzymują takie listy, ale zawsze zalecają kontakt z lokalnymi władzami.

W przypadku Conlina jednak startup postanowił udzielić pomocy. W porozumieniu z prawnikami kancelaria umożliwiła adwokatom korzystanie z systemu. Wynik został ustalony w ciągu dwóch sekund.

Po przesłuchaniu świadka sprawa została zamknięta.

Czy ClearView AI jest przydatna?

Według prezesa firmy Joan Ton-Teth, strona broniąca się mogłaby wykorzystać system do wyrównania szans stron.

Ludzie myśleliby o tej technologii zupełnie inaczej, gdyby obrońcy publiczni również mieli do niej dostęp.

Jak podaje "NYT", firma zaczęła już świadczyć usługi prawnikom wynajmowanym przez rząd do obrony niezamożnych klientów.

Eksperci kryminalni odnieśli się jednak sceptycznie do tej inicjatywy. Jerome Greco z Legal Aid Society of New York uważa, że firma próbuje znaleźć sposób na usprawiedliwienie wykorzystania jej systemu przez organy ścigania.

Jumana Musa, dyrektor Centrum Czwartej Poprawki w National Association of Criminal Defense Lawyers, powiedział, że taki ruch nie rozwiązuje problemów etycznych.

To nie pomaga nam czuć się komfortowo z tajemnicą, jak działa to narzędzie.

Prawnik Jonathan Lyon uważa jednak, że system byłby przydatny dla obrońców próbujących znaleźć świadków.

Z punktu widzenia śledczego mogę skorzystać z każdego narzędzia […], zwłaszcza jeśli ma je druga strona. To jest dla mnie zwycięstwo.

Przypomnijmy, że w maju Clearview AI ogłosiło plany rozszerzenia swoich usług na banki i system edukacji.

W marcu startup wydał zaktualizowaną wersję swojego systemu rozpoznawania twarzy i rozszerzył swoją bazę obrazów do 20 miliardów zdjęć.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star