USA nakłada ograniczenia na dostawy chipów AI do Chin

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 października 2022
ikona autora biały
usa

Administracja prezydenta USA Joe Bidena opublikowała zestaw mechanizmów kontroli eksportu, których celem jest zakaz wysyłania zaawansowanych amerykańskich chipów do Chin. Informację na ten temat podała agencja Reuters.

Nowe ograniczenia dotkną 28 chińskich firm. Teraz producenci chipów muszą uzyskać licencję eksportową. Rząd USA zaznaczył, że większość wniosków zostanie odrzucona.

Ograniczenia wpłyną na dostawy chipów dla superkomputerów i przetwarzanie zadań z zakresu sztucznej inteligencji. Sankcje nie dotkną procesorów konsumenckich.

Eksperci twierdzą, że Stany Zjednoczone nie nakładały takich ograniczeń na ChRL od lat 90. Ich podstawą jest ustawa Foreign Direct Manufacturing Act, zgodnie z którą władze USA mogą w każdej chwili wstrzymać sprzedaż produktów stworzonych w oparciu o amerykańską technologię.

Jeśli środki te okażą się skuteczne, mogą zamrozić chiński przemysł produkcji chipów - mówią eksperci. Ekspert ds. technologii i cyberbezpieczeństwa Jim Lewis stwierdził, że: "To cofnęłoby Chińczyków o lata".

Według rzecznika rządu USA, restrykcje powinny uniemożliwić zagranicznym firmom sprzedaż do Chin zaawansowanych chipów lub narzędzi do ich produkcji. Przyznali jednak, że nie otrzymali od państw sojuszniczych żadnych zobowiązań do podjęcia podobnych działań. Jeden z urzędników powiedział:

Rozumiemy, że jednostronne kontrole, które nakładamy, z czasem stracą skuteczność, chyba że inne kraje do nas dołączą.

Chiny krytykują USA

Chińskie władze skrytykowały decyzję USA. Ministerstwo Handlu Chin powiedziało, że ograniczenia szkodzą handlowi i wymianie gospodarczej między producentami w obu krajach i zagrażają stabilności globalnych łańcuchów dostaw. Ministerstwo oświadczyło:

Stany Zjednoczone powinny natychmiast zaprzestać wykroczeń i sprawiedliwie traktować firmy z całego świata.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning nazwał to posunięcie nadużyciem mającym na celu wzmocnienie "hegemonii technologicznej" Stanów Zjednoczonych.

Ogłoszenie antychińskich sankcji posłało akcje firm produkujących półprzewodniki w dół. Akcje TSMC spadły o 7% do najniższego poziomu od maja 2021 roku. Samsung spadł o 3,9 procent, a SK hynix o 3,5 procent. W sumie kapitalizacja spółek półprzewodnikowych spadła o 240 mld USD. Na wartości traciły również akcje chińskich producentów chipów i gigantów technologicznych.

Przypomnijmy, że we wrześniu rząd USA ograniczył dostawy procesorów AI do Chin i Rosji. Układy Nvidii i AMD zostały zbanowane.

W tym samym miesiącu eksperci stwierdzili, że chińscy producenci szybko stworzą alternatywę dla amerykańskich akceleratorów AI.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star