Aion Bank - Jak zacząć, jak korzystać, jakie posiada opłaty?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 sierpnia 2021
ikona autora biały
aion bank

Na początku sierpnia 2021r. na polskim rynku finansowym zadebiutował nowy i nowoczesny gracz, licencjonowany na terenie Unii Europejskiej - Aion Bank. Instytucja powstała w Belgii, a jej twórcą jest Wojciech Sobieraj – założyciel, wieloletni szef i twórca sukcesu Alior Banku.

Krajowym szefem Aion Banku na Polskę został Karol Sadaj - do niedawna związany z fintechem Revolut. Warto też wspomnieć, że główna siedziba banku mieści się w Belgii, ale specjaliści banku (bazującego na sztucznej inteligencji) od IT pracują w Polsce.

Konta na naszym rynku bankowym mają polskie numery IBAN (a więc bez problemu może być na nie przelewana nasza wypłata bez dodatkowych kosztów dla pracodawcy) i ich użytkownicy podlegają pod polskie prawo. Zaś bezpieczeństwo depozytów do równowartości 100 000 EUR gwarantuje belgijski fundusz gwarancyjny Fonds de Garantie pour les services publics / Het Garantiefonds. W Belgii Aion Bank również podlega pod nadzór bankowy. Dla polskich klientów zarówno strona banku, jak i aplikacja mobilna, infolinia oraz czat z konsultantami są dostępne w języku polskim.


Co to jest i jak działa Aion Bank?

Aion Bank Polska jest w pełni cyfrową instytucją finansową. Nie ma zatem stacjonarnych oddziałów, w których można by dokonać wpłat i wypłat gotówki. Konto – jak w wielu fintechach – zakłada się tu w aplikacji mobilnej, a wszystkie operacje oraz kontakt z bankiem (infolinia i czat) również odbywają się tylko i wyłącznie poprzez aplikację na smartfonie lub tablecie. Dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu spełniającego wymagania techniczne aplikacji banku.  

Usługi oferowane są w modelu subskrypcyjnym (podobnie jak w Netflix, Spotify czy inne tego typu serwisy streamingowe). Wykupując miesięczny abonamet, klient nie ponosi żadnych innych kosztów pojedynczych operacji. Aion proponuje na polskim rynku rachunki osobiste w trzech wariantach taryfowych do wyboru. Klienci mogą zdecydować się na darmowe konto Light oraz dwa płatne: Smart oraz All-Inclusive. 

Zasady prowadzenia rachunku są jasne i przejrzyste, bez różnorakich prowizji, warunków i ograniczeń: w zależności od pakietu w ramach jednej, stałej miesięcznej opłaty możemy korzystać bez limitu z wszystkich usług zawartych w wybranej opcji konta.


Jakie usługi oferuje Aion Bank?

Aion Bank oferuje klientom (na razie tylko detalicznym) szeroką gamę produktów i usług finansowych. Wśród nich znajdują się m.in.

 • Wysoko jak na dzisiejsze czasy oprocentowane konto oszczędnościowe (w złotówkach i euro, z oprocentowaniem sięgającym nawet 1,5%, bez żadnych haczyków, bez limitu kwoty i okresu depozytu - wpłacamy i wypłacamy kiedy chcemy i ile chcemy, a nasze pieniądze wciąż zarabiają)
 • Darmowe przelewy krajowe i zagraniczne
 • Bezpłatne rachunki walutowe
 • Darmowe wymiany walutowe po kursie międzybankowym (bez limitów)
 • Korzystanie za darmo z wielowalutowych kart debetowych fizycznych i wirtualnych oraz – darmowe w płatnych pakietach - interesujące funkcje inwestycyjne, a także MoneyMax (czyli rodzaj programu lojalnościowego będącego zestawem narzędzi, które w prosty sposób pozwalają zaoszczędzić na zakupach, rachunkach za media czy ubezpieczeniu auta). 

Plany w Aion Bank

https://livesmarter.pl/wp-content/uploads/2021/08/aion-bank-zestawienie-planow.jpg

Plan LIGHT - darmowy

Klient otrzymuje tutaj bezwarunkowo darmową codzienną bankowość, czyli: 

 • całkiem bezpłatne prowadzenie konta w PLN czy też wielowalutowego w EUR, USD, GBP i CHF, 
 • nielimitowane wymiany walut bez speadu, 
 • darmowe przelewy krajowe i zagraniczne (oprócz natychmiastowych), 
 • wygodne płatności w każdej walucie dzięki wielowalutowej karcie debetowej, bez kosztów przewalutowania i prowizji, po kursie międzybankowym, również w weekendy,
 • możliwość posiadania do pięciu fizycznych/wirtualnych kart płatniczych do rachunku,
 • brak opłat za wirtualne karty debetowe (czyli do zakupów w internecie lub przez Apple Pay / Google Pay),
 • brak miesięcznych opłat za posiadanie i obsługę fizycznych kart debetowych (klient płaci tylko za ich przesyłkę - 11.99 PLN za każdą zamówioną kartę),  
 • wypłaty z bankomatów na całym świecie za darmo (ale powyżej 900 zł miesięcznie zapłacimy 2% prowizji - aby jej uniknąć można dokupić dodatkowy pakiet całkiem darmowych wypłat na całym świecie za 9,99 zł miesięcznie).

Ponadto w planie LIGHT mamy możliwość założenia darmowego konta oszczędnościowego bez limitów i żadnych ukrytych opłat z atrakcyjnym oprocentowaniem 1% dla rachunków w PLN i 0,5% dla środków w EUR.

Plan SMART – 29,99 PLN/msc

W tym pakiecie całkiem bezpłatnie klient otrzymuje:

 • prowadzenie konta w PLN oraz walutowych w EUR, USD, GBP i CHF,
 • przelewy krajowe i zagraniczne (wkrótce również natychmiastowe),
 • wymianę walut po kursie międzybankowym bez limitu,
 • wypłaty z bankomatów na całym świecie bez limitu, kosztów przewalutowań i prowizji,
 • przesyłkę i obsługę fizycznych i wirtualnych kart debetowych (maksymalnie pięciu do jednego konta).

Bezpłatne konto oszczędnościowe bez limitu środków dla Planu SMART jest oprocentowane w skali roku 1.25% na rachunkach w PLN oraz 0.75% na rachunkach w EUR.

W Planie SMART klient otrzymuje dodatkowo dostęp do platformy Globalne inwestycje (powstałej na bazie ETFmatic, którego Aion Bank przejął jakiś czas temu), czyli platformy do łatwego, szybkiego i darmowego inwestowania na globalnych rynkach Europy, Azji i USA w kluczowe sektory światowej gospodarki.  Uzyskuje się w ten sposób dostęp do trzech portfeli inwestycyjnych: Tarcza inflacyjna, Globalne Inwestycje i Nowa rzeczywistość. Inwestować można już od 20 EUR, a za pomocą krótkiego kwestionariusza w aplikacji bank pomoże określić nam indywidualny poziom ryzyka inwestycyjnego i dobrać właściwy profil inwestora (który w każdej chwili można zmienić w aplikacji). Aion deklaruje, że w jedną opłatę miesięczną są już wliczone wszystkie koszty zarządzania portfelem, zakupu czy sprzedaży danego planu inwestycyjnego, opartego na najtańszych na rynku ETFach. 

W tym pakiecie lada moment ma być również dostępny bez dodatkowych opłat tzw. Monitoring wycieku danych w sieci, czyli całodobowy monitoring internetu, który zaalarmuje nas w razie wycieku haseł, adresów czy innych danych dokumentów lub kart w sieci.

Plan ALL-INCLUSIVE – 49,99 PLN/msc

W tym planie za niecałe 50 zł otrzymamy bez żadnych dodatkowych kosztów dostęp do absolutnie wszystkich funkcji oferowanych przez Aion Bank. 

W pakiecie mamy zatem opcje opisane już wcześniej: 

 • bezpłatną codzienną bankowość (prowadzenie konta, wszelkie przelewy krajowe i zagraniczne, obsługa kart debetowych, wymiana walut bez limitu środków i bez spreedów),
 • dostęp do platformy Globalne inwestycje,
 • ochronę online, czyli monitoring wycieku danych w sieci

oraz

 • wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe bez limitu środków: 1.5% na rachunkach w PLN oraz 1% na rachunkach w EUR w skali roku.

Poza tym w pakiecie ALL-INCLUSIVE klient uzyskuje bezpłatny dostęp do MoneyMax™, czyli zestawu narzędzi pozwalających na dodatkowe zaoszczędzenie pieniędzy w codziennych wydatkach. Są to: 

 • Aion Ubezpieczenia Samochodowe (pozwala znaleźć najtańsze na rynku ubezpieczenie samochodu),
 • Aion Rachunki (daje wsparcie w wyszukaniu najlepszych dostawców i najniższych opłat za media i telefon),
 • Aion Zakupy Online (zakupy z miesięczną gwarancją najniższej ceny – narzędzie to, które ma zostać uruchomione wkrótce, będzie monitorować przez miesiąc ceny naszych zakupów i w przypadku obniżenia ceny zakupionego produktu, zwracać nam różnicę).

Jeżeli któregoś z produktów nie ma w wybranym przez nas pakiecie, to żaden problem, gdyż dostęp do dodatkowych usług w Aionie można sobie dokupić. 

I tak np. posiadacze Planu LIGHT za przelew natychmiastowy zapłacą 4,99 zł (za każdy z nich), za monitoring wycieku danych w sieci – 9,99 zł miesięcznie, a za korzystanie z platformy inwestycyjnej banku - 19,99 zł miesięcznie. 

Aktywacja MoneyMax (w ograniczonym zakresie, bo tylko Aion Ubezpieczenia Samochodowe i Aion Rachunki!) dla posiadaczy Planów LIGHT oraz SMART to koszt 19,99 zł. Jedyną funkcjonalnością niedostępną aktualnie dla pakietów tańszych od All-Inclusive jest Aion Zakupy Online.


Aion Bank - co jeszcze warto wiedzieć?

 • Warto zwrócić uwagę, że przedstawione powyżej pakiety dotyczą klientów indywidualnych. W ofercie mają się wkrótce pojawić również propozycje pożyczek/kredytów dla klientów detalicznych. 
 • Do końca września 2021r. w Planie LIGHT wypłaty z bankomatów bez limitu i bez prowizji są bezpłatne.
 • Istnieje możliwość migracji między poszczególnymi planami taryfowymi na koniec miesięcznych okresów rozliczeniowych.
 • W Belgii i w Niemczech, gdzie Aion Bank działa od roku 2019, obsługuje on również klientów biznesowych, w Polsce jednak oferta dla firm nie jest jeszcze udostępniona. Aktualnie na stronie internetowej banku możemy przeczytać następujący komunikat: „Jesteś zainteresowany dołączeniem do Aion Banku jako klient biznesowy? Uzupełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą i damy specjalną promocję na start, kiedy nasza oferta dla firm będzie gotowa.”
 • Oferta z wysokim oprocentowaniem oficjalnie ma u nas obowiązywać do końca roku (w innych krajach oprocentowanie to jest niższe), ale możliwe, że zostanie przedłużona.

Aion Bank - Jak założyć konto?

Uwaga!

 • Do otwarcia polskiego konta wymagana jest od klienta polska rezydencja podatkowa. 
 • Obywatelstwo amerykańskie wyklucza z procesu otwierania konta w Aion Banku.

Aby otworzyć konto w polskim Aion Banku potrzebny jest smartfon oraz polski dowód osobisty lub polski paszport (przy wybraniu opcji paszportu należy posiadać telefon wyposażony w technologię NFC). 

Cały proces zajmuje ok. 10 minut i odbywa się zdalnie, bez konieczności podpisywania jakichkolwiek papierowych dokumentów.

 • Aby założyć konto, trzeba zainstalować w smartfonie aplikację Aion Bank. Można ją pobrać bezpłatnie z App Store lub Google Play albo Huawei App Gallery.
 • Wybierz kraj zamieszkania "Polska" i kliknij w "Załóż nowe konto”.
 • Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami widocznymi na ekranie ( m.in. uzupełnić dane kontaktowe, wpisać kod potwierdzający otrzymany sms-em w trakcie procesu otwierania konta, ustawić własny kod dostępu, potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym lub paszportem i zeskanować twarz).
 • Swoją tożsamość trzeba potwierdzić za pomocą dowodu osobistego (skan za pomocą aplikacji) lub paszportu NFC.
 • Kolejnym krokiem jest wybór planu taryfowego: Light, Smart lub All-Inclusive.
 • Teraz wystarczy tyko zaakceptować regulamin, poczekać chwilę na weryfikację i bezpośrednio po niej można zacząć w pełni korzystać z wszystkich funkcji wybranego rachunku (do konta zostanie automatycznie dodana darmowa karta wirtualna).

Podsumowanie

Aion Bank to ciekawa alternatywa dla aplikacji bankowych takich jak Monese czy Revolut. Produkt jest opakowany w bardzo intuicyjną i przyjemną w użyciu aplikację. Co więcej, jest to polski, licencjonowany produkt stworzony przez Wojciecha Sobieraja - dobrze znaną postać w branży finansowej, która osiągnęła już na tym polu sukcesy. W ofercie Aion Banku znajdziesz darmowe konto, które pozwoli Ci przetestować możliwości aplikacji. Dlaczego więc nie spróbować?

Kategoria wpisu:
5 1 Głos
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star